Revanesse_logo png

۰۲۱۲۶۳۵۹۱۲۹
۰۲۱۲۶۳۵۹۳۱۵

همه-چیز-درباره-فیلر-صورت

همه چیز درباره فیلر صورت

فیلر صورت یکی از بهترین و سریع ترین راه ها برای حجیم نمودن بخش های مختلف صورت است. این تکنیک که سبب رفع گودی ها و چین و چروک های صورت می شود دارای انواع مختلفی می باشد. تشخیص بهترین نوع این تکنیک شاید اندکی دشوار باشد. بنابراین در این مقاله به بررسی انواع مختلف آن از جهات مختلف خواهیم پرداخت. همچنین نکات مهم و اساسی موجود درباره فیلر را مورد بررسی قرار می دهیم.

فیلر چیست؟

فیلر ریوانس نوعی ژل جوان کننده  است که جهت رفع چین و چروک نواحی مختلف پوست به آن تزریق می شود. می توان گفت فیلر یک مواد شیمیایی و دارویی است که در کارخانجات و شرکت های ساخت دارو تولید می شود.

filler

تزریق فیلر صورت چیست؟

تزریق فیلر صورت به وارد کردن موادی طبیعی یا مصنوعی تحت عنوان ژل، به قسمتی از پوست صورت گفته می شود. این ژل قابل تزریق در عمق های مختلفی از پوست می باشد تعیین عمق تزریق به عواملی مانند عمق و میزان عارضه بستگی دارد.

کاربرد فیلر صورت در زیبایی شما

فیلر صورت ماده ای است ژل مانند که به زیر پوست تزریق شده و سبب بازگشت حجم از دست رفته نواحی مختلف صورت می شود. به طور کلی کاربردهای این ماده عبارتند از:

 1. ایجاد تقارن در قسمت های مختلف چهره.
 2.  حجیم نمودن چانه.
 3.  حجم دادن به لب ها.
 4.  زاویه سازی فک.
 5.  بازسازی گودی گونه و شقیقه.
 6.  رفع خطوط و چین و چروک اطراف لب.
 7. رفع خطوط ایجاد شده در قسمت لب و خط لبخند.
 8. رفع خطوط عمیق و نیمه عمیق اطراف بینی و دهان.

کاربرد-فیلر-در-زیبایی

انواع فیلر بر اساس ماندگاری

فیلر صورت بر اساس ماندگاری به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول فیلر دائمی و دسته دوم فیلر نیمه دائمی و دسته سوم فیلر موقت می باشند.

نوع موقتی

فیلر های موقتی موادی هستند که از کلاژن تهیه می شوند. احتمال بروز حساسیت در این نوع فیلر بسیار بالا بوده و ماندگاری آن بیشتر از ۶ ماه نمی باشد. همچنین برای مشاهده نتیجه مطلوب از تزریق این نوع ژل لازم است مقدار زیادی از آن به زیر پوست و ناحیه مورد نظر تزریق شود. از این رو استفاده از نوع موقتی در دراز مدت به نفع مصرف کننده نخواهد بود. زیرا  نیازمند صرف هزینه های بسیار است.

فیلر نیمه دائمی

هرچند استفاده از این نوع فیلر صورت ممکن است سبب  گلوله شدن در زیر پوست شود اما به نسبت نوع موقتی محبوب تر و رایج تر می باشد. همچنین از ماندگاری بیشتری نیز برخوردار است.

فیلر دائمی

فیلر صورت دائمی از دو بخش تشکیل شده است. بخشی از آن قابل جذب و بخشی دیگر غیر قابل جذب می باشد. بخش قابل جذب آن از ترکیباتی مانند کلاژن تشکیل شده است و به مرور زمان جذب شده و تاثیر خود را خواهد گذاشت. نوع غیر قابل جذب  بیشتر در نواحی که پوست از ضخامت بیشتری برخوردار است مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ممکن است بعد از مدتی فرد آن را در زیر پوست خود به شکل گلوله احساس کند.

انواع-فیلر صورت

انواع فیلر صورت موقتی

فیلر صورت موقتی بر اساس مواد تشکیل دهنده به سه دسته تقسیم می شود :

فیلری که بر پایه کلاژن است

ژل کلاژن اولین نوع فیلر صورت تولید شده است. ماندگاری این نوع بسیار کم بوده و حداکثر تا ۶ ماه دوام دارد و به دلیل حساسیت زا بودن از محبوبیت کمتری برخوردار است.

فیلری که بر پایه هیالورونیک اسید است

این نوع فیلر صورت دارای ماندگاری بیشتری نسبت به ژل تشکیل شده از کلاژن می باشد. همچنین با مقدار اندکی از آن می توان حجم زیادی را در ناحیه تحت درمان مشاهده کرد. نکته مثبت درباره  این نوع ژل حساسیت زا نبودن آن است. در ترکیب این فیلر ماده ای به نام لیدوکائین وجود دارد که نوعی بی حس کننده موضعی است و سبب تسکین درد در ناحیه تزریق می شود.

فیلری که بر پایه کلسیم هیدروکسی آپاتیت است

این نوع ژل تزریقی از کلسیم هیدروکسی آپاتیت که یک ماده طبیعی موجود در استخوان است تشکیل شده است. از این نوع ژل برای تزریق در بخش های عمیق پوست استفاده می شود. معمولا این فیلر بسیار سنگین بوده و برای رفع چین و چروک هایی با عمق زیاد بکار برده می شود.

فیلر-موقتی

موثر ترین و بهترین عملکرد فیلر صورت بر چه نوع آسیبی است؟

فیلر صورت اغلب بر آسیب ها و موارد زیر تاثیر مثبت و موثری می گذارد:

 • خطوط و چین و چروک های بسیار عمیق
 • خطوط موجود در صورت افراد سیگاری
 • چروک های ایجاد شده در گوشه چشم ها و لب
 • خطوط نگرانی
 • خطوط چانه
 • افتادگی گونه ها
 • فرورفتگی شقیقه

تاثیر-فیلر

انواع فیلر بر اساس مواد تشکیل دهنده

فیلر صورت بر اساس مواد به کار برده شده در آن به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود:

فیلر طبیعی: این نوع از فیلر در کارخانه های صنعتی تولید می شود اما مواد تشکیل دهنده آن بر پایه مواد طبیعی می باشد.

فیلر مصنوعی: این نوع فیلر کاملا صنعتی می باشد و مواد تشکیل دهنده ان مصنوعی بوده و هیچ ردی از مواد طبیعی در آن دیده نمی شود.

 از مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده ژل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • هیالورونیک اسید : این ماده طبیعی در پوست تمام انسان‌ها وجود دارد و به حفظ طراوت و رطوبت پوست کمک می‌کند. تزریق ژل هیالورونیک اسید نهایتاً تا یک سال دوام دارد و پس از آن به‌تدریج جذب بدن می‌شود. انواع فیلرهای هیالورونیک اسید مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا شامل ژوویدرم، رستیلن و بلوترو بالانس هستند.
 • هیدروکسیل آپاتیت کلسیم : این ماده طبیعی در استخوان به‌وفور یافت می‌شود. هیدروکسیل آپاتیت از نظر میزان غلظت به نسبت هیالورونیک اسید غلیظ‌تر بوده و طول عمر بیشتری دارد. تزریق این ماده به پوست سبب تحریک کلاژن‌سازی و رفع خطوط و چین و چروک خواهد شد. از انواع فیلرهای هیدروکسیل آپاتیت کلسیم مورد تأیید سازمان غذا و دارو می‌توان به رادیز اشاره کرد.
 • اسید پلی ال لاکتیک : این ماده با تحریک کلاژن‌سازی موجب استحکام پوست و کاهش چین‌وچروک می‌شود. ژل اسکالپترا یکی از فیلرهای مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا است که حاوی مقدار زیادی اسید پلی ال لاکتیک است و نتایج آن تا دو سال باقی می‌ماند.
 • پلی متیل متاکریلات : با اینکه این ماده صنعتی است ولی برای استفاده در بدن ایمن شناخته شده است. همچنین به دلیل داشتن کلاژن فراوان در خود، سبب سفتی و انسجام پوست می‌شود. بلافیل یکی از فیلرهای پلی متیل متاکریلات تأییدشده در سازمان غذا و داروی آمریکا است.

فیلر چه کارهایی نمی تواند انجام دهد؟

هر چند فیلر صورت روشی معمول و مناسب جهت رفع برخی مشکلات و معایب صورت است اما قابلیت درمان دائمی برخی مشکلات پوست و صورت را ندارد. لیفت صورت، لیفت ابرو و لیفت چشم از جمله مواردی هستند که با فیلر قابل درمان نیستند. بنابراین  برای درمان آن ها  جراحی بهترین راه حل و گزینه پیش رو است.  به طور کلی جهت گرفتن نتیجه ای دائمی و ماندگار انجام فیلر کارساز نخواهد بود.

دوره درمان و بهبودی فیلر صورت

درباره دوره درمان با فیلر صورت باید گفت که تعداد جلسات تزریق به عواملی مانند شدت و عمق مشکل ایجاد شده در پوست بستگی دارد. هر چه میزان و عمق چین و چروک و گودی ایجاد شده در پوست بیشتر باشد تعداد جلسات مراجعه و تزریق نیز به همان نسبت بیشتر خواهد بود.‌  دوره بهبوده و نقاهت بعد از انجام تزریق به شرایط بیمار و نوع فیلر انجام شده بستگی دارد. به طور کلی انجام فیلر دوره نقاهت خاصی ندارد و تنها توصیه پزشکان رعایت برخی موارد ساده و جزئی می باشد.

دوره-درمان-فیلر

مراقبت های بعد از تزریق فیلر صورت

تزریق فیلر صورت در عین سادگی جهت نتیجه ای مطلوب و مناسب نیاز به رعایت موارد مراقبتی بعد از انجام دارد که شامل موارد ذیل می باشند:

 1. تا ۲۴ ساعت بعد از انجام باید از مصرف سیگار و مشروبات الکلی پرهیز کرد.
 2. تا ۳ روز بعد از تزریق باید از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کرد.
 3. تا ۲ هفته بعد از تزریق باید از انجام ورزش های سنگین خودداری کرد.
 4. ۳ تا ۴ هفته از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید، باید خودداری کرد.
 5. بعد از ۲ هفته جهت معاینه به پزشک مراجعه کرد.
 6. از زدن آب و مواد شوینده به محل تزریق تا ۸ ساعت پرهیز کرد.
 7. برای شستشوی صورت از آب ولرم و یک مواد شوینده ملایم استفاده کرد.‌
 8. حداقل تا ۲ هفته از مصرف مواد آرایشی بر روی آن قسمت، باید خودداری کرد.
 9. طی روزهای اولیه بعد از انجام تزریق از ماساژ و فشار نواحی تحت درمان خود داری شود.

عوارض بعد از فیلر

فیلر صورت عوارض خاصی ندارد اما ممکن است چندین ساعت و حتی چند روز بعد از انجام آن شاهد برخی عوارض موقتی در پوست بود از جمله:

 1. قرمزی و بی حسی در ناحیه تحت تزریق.
 2. کبودی و تورم خفیف، متوسط و شدید.
 3. حجیم شدن محلی که تزریق در آن صورت گرفته است.

نکته: جهت رفع این عوارض می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. با این حال ممکن است برای درمان برخی از واکنش ها و ناراحتی های ایجاد شده به مصرف دارو نیاز باشد.

عوارض-فیلر

مراحل انجام فیلر صورت

فیلر صورت همانند بسیاری از اعمال ترمیمی دیگر دارای مراحل مختلفی است که عبارتند از:

 • ارزیابی چهره: معاینه و ارزیابی چهره اولین مرحله از انجام تزریق ژل است که توسط پزشک انجام می شود. در این مرحله رنگ و ظاهر پوست افراد مورد بررسی قرار می گیرد و نواحی مهم آن مشخص می شوند.
 • تمیز کردن و بی حسی: در این مرحله نواحی و قسمت هایی که قرار است تزریق در آنان انجام شود کاملا تمیز و از هر نوع آلودگی پاک خواهند شد. بعد از تمیز کردن این نواحی آن ها را با مواد بی حس کننده مانند  پماد یا سوزن بی حس می کنند. این کار سبب سهولت در انجام تزریق می  شود.
 • تزریق فیلر: بعد از طی مراحل ۱ و ۲ نوبت به مرحله سوم یعنی تزریق فیلر صورت می رسد. تزریق فیلر در هر بخش از صورت تنها چند دقیقه زمان خواهد برد. بنابراین می توان گفت انجام این کار به هیچ عنوان زمان بر و طولانی نبوده بلکه در کمترین زمان ممکن قابل اجرا می باشد.
 • تمیز کردن و اتمام: در مرحله چهارم و بعد از تزریق ژل خطوط کشیده شده بر روی پوست کاملا پاک می شوند و صورت از هر نوع مواد اضافه پاک خواهد شد.

مراحل-انجام-فیلر-صورت

مزایای فیلر صورت

یکی از مهم ترین مزایا و فواید انجام فیلر صورت بازگشت اعتماد به نفس  به افراد است. علاوه بر آن می توان به مشاهده فوری نتیجه، عدم نیاز به گذراندن دوره نقاهت، کوتاه بودن زمان مورد نیاز جهت تزریق به عنوان  مزایای دیگر اشاره کرد. همچنین اثر طولانی مدت و گاهی هم دائمی و  دریافت نتیجه طبیعی از دیگر مزایای مهم و قابل توجه انجام فیلر می باشند.

مزایای-فیلر

دلیل انجام بوتاکس بعد از فیلر صورت

در برخی مواقع ممکن است بعد از انجام فیلر صورت باز هم مشکلات و چین چروک پوست به کلی از بین نروند. بنابراین پزشک معالج بعد از انجام تزریق اقدام به تزریق بوتاکس نیز می نماید. با این اقدام درصد نیاز به عمل جراحی در افراد  تا حد زیادی کاهش می یابد. لازم به ذکر است که از روش تزریق همزمان بوتاکس و ژل بیشتر در نواحی پیشانی استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره فیلر و بوتاکس می توانید مقاله “فیلر بهتر است یا بوتاکس; شما کدام روش را انتخاب می کنید؟” را مطالعه نمائید.

بوتاکس-فیلر

معایب انجام فیلر صورت

انجام فیلر صورت به دلیل وجود مواد مصنوعی و شیمیایی  در ترکیب آن ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. این معایب و عوارض عبارتند از:

 1. در صورت تزریق ژل به هر دو قسمت صورت ممکن است بعد از تزریق تقارن و هماهنگی لازم میان دو طرف حاصل نشود.
 2. به دلیل موقتی بودن نتیجه فیلر  ترمیم و تکرار دوره های درمان الزامی است.
 3. دارای ماندگاری کم و کوتاه مدت می باشد.

معایب-انجام-فیلر-صورت

انجام فیلر صورت برای چه کسانی ممنوع است

فیلر صورت مانند هر روش درمانی دیگر با ممنوعیت هایی همراه است. مبتلایان به بیماری های خود ایمنی، مبتلایان به بیماری های پوستی و  زنان باردار و شیرده  نباید به انجام این عمل فکر کنند. همچنین  افراد دچار مشکلات انعقاد خون و مبتلایان به عفونت های پوستی نیز از دیگر افرادی هستند که انجام تزریق برای آنان ممنوع می باشد.

فیلر صورت برای زیبایی و رفع چین چروک

به طور کلی از فیلر صورت جهت رفع چین و چروک عمیق و نیمه عمیق و سطحی پوست استفاده می شود. در واقع این روش به روش پرکننده چین و چروک معروف است.  با این حال تاثیری که ژل بر روی پوست افراد می گذارد بسیار بیشتر از برطرف کردن چین و چروک است. به نحوی که امروزه افراد بسیاری از این روش به عنوان یک روش زیبا سازی در پوست استفاده می کنند.

روش دیگری هم به نام تزریق چربی وجود دارد که برای آگاهی دقیق تر از آن می توانید مقاله “فیلر بهتر است یا چربی؟” را مطالعه نمائید.

تاییدیه سلامت انواع مختلف فیلر

انواع مختلف فیلر صورت از لحاظ سلامت مورد تایید FDA کشور آمریکا می باشند و دارنده نشان CE بر اساس استانداردهای تولید هستند. هرچند تعداد بسیاری از این ژل ها تاثیری موقت دارند اما به دلیل تاییدیه های ذکر شده از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

FDA استاندارد

سخن آخر

انجام فیلر صورت و رفع عیوب پوست با این روش یکی از پیشرفت های چشمگیر عرصه زیبایی به شمار می آید. این روش یکی از راه های موثر و سریعی است که افراد می توانند برای جوانسازی پوست چهره خود از آن استفاده کنند. استفاده از این روش نیاز به انجام یک سری اصول و قوانینی دارد که در صورت رعایت می توان شاهد نتیجه ای فوق العاده در پوست بود. اگر فیلر را با شناختی کامل و تحت نظر پزشکی متخصص و با تجربه و با مواد درجه یک انجام داد می توان به تاثیر مثبت آن امیدوار بود.

Free bonus features include free spins on your top crypto casinos reddit most played games, such as craps roulette or baccarat, as well as free slots machines at casinos.

 1. سلام مراقبت هایی که باید قبل از تزریق ژل داشته باشیم چیه؟

 2. از مصرف داروهای ضد انعقاد مانند اسپرین، ویتامین E و C از دو هفته قبل خودداری کنید. داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن و داروهای مشابه را یک هفته قبل از تزریق قطع کنید.یک هفته قبل از درمان از دخانیات و الکل استفاده نکنید.

Comments are closed.