Revanesse_logo png

۰۲۱۲۶۳۵۹۱۲۹
۰۲۱۲۶۳۵۹۳۱۵

آیا تزریق ژل برای جای جوش خوب است؟

تزریق ژل برای جای جوش یکی از راه‌‌های از بین بردن فرورفتگی‌های ناشی از جوش است که امروزه بسیاری از افراد برای افزایش زیبایی صورتشان اقدام به انجام آن می‌کنند. اغلب این افراد کسانی هستند که مدت طولانی از انواع کرم‌ها و محلول‌های ضدجوش و لایه‌بردار استفاده کرده‌اند؛ اما نتیجه نگرفتند. اما آیا واقعا این روش موثر است؟ برای گرفتن جواب این سوال با ما همراه باشید.

آیا می‌توان در جای جوش ژل تزریق کرد؟

تزریق فیلر ریوانس در جای جوش می‌تواند برای هر فردی با هر سنی تجویز شود. در سنین بلوغ ممکن است جوش‌هایی در صورت ایجاد شوند که به دلایلی مانند دست‌کاری کردن زخم شوند و بعد از ترمیم، جای آن زخم روی پوست بماند. بیشتر این نوع جوش‌ها در ناحیه گونه و پیشانی ایجاد می‌شوند و جای بعضی از آن‌ها آن‌ قدر عمیق است که حتی با لایه‌بردار‌های قوی هم از بین نخواهند رفت. در این موارد می‌توان از فیلر‌ یا ژل برای پر کردن این فرورفتگی‌ها استفاده کرد. البته این مواد نمی‌توانند فرورفتگی جای جوش را به‌طور کامل از بین ببرند اما تا حد زیادی از میزان آن می کاهند.

آیا-می‌توان-در-جای-جوش-ژل-تزریق-کرد؟

انواع جای جوش

اسکار آیس پیک : این فرورفتگی یکی از انواع اسکارهای آتروفیک است و حالت V مانند دارد. هر چقدر که به مرکز این اسکار نزدیک می‌شویم عمق آن بیشتر شده و در ناحیه نوک V باریک‌تر است. معمولا برای درمان این نوع جای جوش زمان و انرژی بیشتری لازم است.

اسکار گرد یا دره‌ای : بیشتر افراد این نوع فرورفتگی را در ناحیه فک و پایین گونه دارند. لبه آن کمی‌ شیب‌ دارد که به صورت و چانه ظاهری ناهموار می‌دهد.

اسکارهای هیپوتروفیک یا کلوئید : این نوع اسکار برعکس نوع قبلی برآمده است و ممکن است در بعضی افراد دچار خارش و التهاب شود. هنگامی‌که محل یک جوش زخم شود و برای ترمیم آن بافت کلاژن در یک محل تجمع یابد، این نوع اسکار ایجاد خواهد شد.

لکه‌های تیره : این نوع از جای جوش ملایم‌تر است و فقط در حد یک لکه قهوه‌ای یا قرمز ایجاد می‌شود.

نحوه تزریق ژل روی جای جوش

تزریق ژل روی جای جوش نیازی به بی‌هوش کردن بیمار ندارد و به‌جای آن محل تزریق با پماد یا محلول لیدوکائین بی‌حس می‌شود. پس نگرانی بابت درد و سوزش آن نخواهید داشت. متخصص ژل را در لایه درم پوست که عمقی‌تر است تزریق می‌کند. در برخی از کلینیک‌ها به بیمار یک آینه می‌دهند تا بعد از انجام عمل بتواند خودش را ببیند. اگر پس از تزریق ژل در محل زخم کبودی یا ورم دیدید، می‌توانید با استفاده از یک کمپرس آب سرد مقدار آن را کم‌تر کنید.

برای اطلاع بیشتر درباره انواع فیلر مخصوص صورت می توانید مقاله ” همه چیز درباره فیلر صورت ” را مطالعه نمائید.

نحوه-تزریق-ژل-روی-جای-جوش

مزایای تزریق ژل در جای جوش

از مزیت‌های کوتاه‌ مدت تزریق ژل روی جای جوش می‌توان به سرپایی بودن و بازده سریع‌تر آن نسبت به دیگر درمان‌های پوستی اشاره کرد؛ همچنین بلافاصله پس از تزریق می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید و میزان رضایت خود را از ان اعلام کنید. پس از این روش نیازی به گذراندن دوره نقاهت و استراحت در منزل ندارید و معمولا داروی خاصی هم برای شما تجویز نمی‌شود.

حتی اگر بخواهید بعداز تزریق می‌توانید پیاده روی کنید. البته بهتر است تا یک هفته دست از ورزش‌های سنگین دست بکشید تا مشکلی برایتان به‌وجود نیاید. اثر تزریق خیلی زود از روی صورت محو می‌شود و خونریزی شدیدی هم رخ نمی‌دهد. البته ممکن است برای از بین بردن کامل جای جوش به چندین جلسه نیاز داشته باشید اما می‌توانید روی نتیجه آن حساب کنید.

مزایای-تزریق-ژل-در-جای-جوش

عوارض جانبی تزریق ژل در جای جوش

تزریق ژل در جای جوش مانند هر داروی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد اما مطمئن باشید این عوارض شدید نیستند و در مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت. در بعضی از موارد تزریق مانند مواردی که از ژل ریوانس استفاده می‌شود، در اطراف موضع کمی ورم و قرمزی ایجاد خواهد شد که نگران‌کننده نیستند و خود به‌ خود محو می‌شود. توصیه اکید می‌کنیم که حتما برای تزریق ژل حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید؛ زیرا این کار باید شرایط استریل و با مواد اصل انجام شود درحالی‌که آرایشگاه‌ها یا مراکز غیرمجاز صلاحیت و مهارت لازم را ندارند و ممکن است عوارض جدی برای پوست شما ایجاد شود.

در این ژل‌ها کلاژن گاوی وجود دارد و اگر فرد تزریق‌کننده نسبت به حساسیت خود اطلاعی نداشته باشد ممکن است دچار آلرژی شدید به کلاژن یا داروهای بی‌حس‌کننده شود؛ همچنین اگر تزریق به‌درستی صورت نگیرد، یک توده سفت در محل ایجاد شده یا پوست دچار بافت‌مردگی و کبود خواهد شد. مواظب باشید که تا 24 ساعت روی محل تزریق الکل نخورد و از داروهایی که پزشک تجویز نکرده استفاده نکنید. درصورت لزوم متخصص ممکن است به شما یک داروی ضد ویروس بدهد تا از عفونت‌های احتمالی جلوگیری شود.

سخن پایانی

سلامتی در کنار زیبایی هدفی است که در بعضی موارد برای رسیدن به آن باید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. عمل تزریق ژل برای جای جوش یک درمان مفید و کاربردی است که اغلب بیماران از انجام آن راضی بوده‌اند و حتی به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند.

سوالات متداول

آیا نوع پرکننده در نتیجه تزریق ژل برای جای جوش موثر است؟ 

بله. بعضی از ژل‌ها باید هر چند وقت یک‌بار تزریق شوند تا تاثیر خود را به‌خوبی نشان دهند.

 آیا ممکن است پس از تزریق ژل عروق خونی مسدود شوند؟

این امر کمی بعید به‌نظر می‌رسد؛ زیرا فیلر در محلی تزریق می‌شود که اغلب احتمال بسته شدن رگ وجود ندارد.

آیا استفاده از فیلر ریوانس برای پر کردن جای جوش امکان پذیراست؟

بله. از این فیلر می‌توان برای جای جوش استفاده کرد.